På onsdag den 2 september kl. 19.00 slår vi upp dörrarna till Biografen Stjärnan i Torsby för premiärvisningen av vår dokumentärfilm:

”Välkommen till det som finns kvar av Norra Värmland”

En film om människorna, naturen, bygden och kulturarvet. Om det vi har omkring oss – och det som riskerar att förändras för alltid.

Filmen belyser den planerade pumpkraftsetableringen i Norra Värmland och vad den kan innebära för människor, natur och kulturmiljö.

Det här är vår berättelse om en plats som betyder så mycket för så många. Men det är också en berättelse som berör långt utanför Norra Värmland.

Kom och se filmen. Ta med familj, vänner och grannar. Och hjälp oss gärna att nå fler – dela detta inlägg och sprid inbjudan vidare. Tillsammans kan vi låta berättelsen om Norra Värmland nå långt utanför vår egen bygd.

📅 Onsdag 2 september
🕖 Kl. 19.00
🎥 Biografen Stjärnan, Torsby
🎟️ FRI ENTRÉ

En kväll som berör. En film som engagerar. En framtid vi skapar tillsammans.

🌲 Alla är varmt välkomna!

Norra Värmlands Samverkanskraft
Natur, Kultur och Fritid

YouTube

Rulla till toppen